Kuźnia projektów

Region Przyszłości: Edukacja filmowa online

W Warszawskiej Szkole Filmowej szykuje się cyfrowa rewolucja. W nadchodzącym semestrze studenci, pracownicy i wykładowcy WSF będą testować unikatową i innowacyjną platformę internetową. Platforma – w dużej mierze sfinansowana ze środków RPO WM – całkowicie odmieni funkcjonowanie placówki i proces edukacji.

W dzisiejszych czasach żadna instytucja nie może się obyć bez strony www. Swoją internetową wizytówkę posiada także Warszawska Szkoła Filmowa. Jednakże portal internetowy, nawet rozbudowany, ze zdjęciami, informacjami czy materiałami wideo to już za mało. Teraz w sieci można i trzeba oferować dużo więcej. I właśnie po to „więcej” – dla swoich studentów i wykładowców – postanowiła sięgnąć WSF. – Jesteśmy przekonani, że musimy iść w tym samym kierunku, w którym idzie dzisiejszy świat. A idzie w stronę online – mówi Michał Kujawa, prorektor ds. strategii i rozwoju WSF. – Chcemy dostarczyć naszym studentom, słuchaczom rozwiązanie, które pozwoli na edukację w takiej nowoczesnej formie.

Jedna platforma – wiele funkcji

Słowem, które najlepiej opisuje możliwości platformy, jest: wielofunkcyjna. Władzom uczelni zależało, żeby przeprowadzić Szkołę do sieci. Nie oznacza to, że znika budynek. Przeciwnie – placówka dzięki internetowi rozwinie skrzydła i poszerzy swoją działalność. Po pierwsze, platforma pozwoli na stworzenie tzw. wirtualnego dziekanatu i digitalizację obiegu dokumentów. Będzie to zaawansowany system komunikacji na linii dziekanat – student, gdzie studenci i inni użytkownicy systemu będą mogli załatwić swoje uczelniane sprawy via internet, za pośrednictwem spersonalizowanej karty Qcode. Będzie to rozwiązanie wygodne, proste i na miarę czasów. Studenci WSF to przecież w większości przedstawiciele pokolenia internetowych tubylców – w sieci czują się jak u siebie. A teraz będą mieć tam też dziekanat swojej Alma Mater. – Dla studenta to będzie szereg ułatwień, bo w formie elektronicznej uzyska dostęp do wszystkiego, co jest związane z tokiem jego studiów – podkreśla Michał Kujawa.

Mistrz i uczeń via internet

Po drugie, platforma będzie narzędziem e-learningu, czyli edukacji z wykorzystaniem możliwości internetu. Warszawska Szkoła Filmowa kształci teraz na kilkunastu kierunkach, m.in.: reżyserii, fotografii, aktorskim, realizacji obrazu filmowego, produkcji, montażu. Są to regularne studia licencjackie (dzienne i zaoczne), podyplomowe oraz różne kursy. Sam program i materia studiów nierzadko dotyczą wielu innowacyjnych i nowoczesnych technik filmowych – stąd e-learning w takiej placówce wydaje się oczywistością. – Będzie to platforma e-learningowa pozwalająca też na interakcję między prowadzącym a studentem, słuchaczem – zaznacza Michał Kujawa. – Umożliwi pełną komunikację, komentarze, wskazówki. W naszej ocenie pozwoli to skorzystać z naszych usług osobom, które z racji np. odległości czy kosztów nie miałyby takiej możliwości. W zawodach artystycznych relacja mistrz – uczeń jest bardzo ważna. Wykładowca jest kimś więcej niż nauczycielem – jest mentorem, przewodnikiem, cieszy się autorytetem. Stąd nacisk uczelni na pełną interakcję i dwustronną relację procesu edukacyjnego. Taką relację, w którą obie strony są mocno zaangażowane i obie odnoszą korzyści. Uczą się od siebie nawzajem i inspirują.

Witamy w internecie!

Trzecią ważną funkcją platformy jest cyfrowa dokumentacja i rejestracja tego, co dzieje się za uczelnianymi murami WSF. W ramach projektu zostanie zakupiony mobilny zestaw do rejestracji i streamingu wydarzeń, festiwali, wykładów gościnnych, które często odbywają się w siedzibie uczelni. Szkoła nie działa w próżni, jest otwarta na środowisko filmowe i artystyczne, nierzadko zaprasza specjalnych gości – aktorów, reżyserów, scenarzystów i innych ludzi filmu. Odwiedzili ją już m.in. Partick Swayze i Lisa Niemi, Isabella Rossellini, Jiři Menzel, Marek Kondrat, Miroslav Ondříček, Paweł Pawlikowski, Daniel Olbrychski, Laura Dern, Agnieszka Odorowicz, Claude Lelouch, Krzysztof Krauze i Linda Aronson. Dzięki platformie takie spotkania z wielkimi nazwiskami będzie można śledzić, nie wychodząc z domu. To umożliwi korzystanie z wartościowych i inspirujących spotkań także tym, którzy nie mogliby pojawić się na nich osobiście. Pozwoli też na otwarcie się uczelni na szersze grono odbiorców.

Projekt „Warszawska Szkoła Filmowa online” jest teraz na etapie testów – studenci, słuchacze i wykładowcy o możliwościach, jakie daje platforma, przekonają się już tej jesieni.

Monika Wierżyńska

 

Projekt: Warszawska Szkoła Filmowa online

Działanie 2.1 E-usługi, typ projektu: Wykorzystanie TIK do obsługi procesów związanych z edukacją na uczelniach wyższych

Całkowita wartość projektu: 2,2 mln zł

Dofinansowanie z RPO WM: 1,7 mln zł