Temat numeru: Forum Rozwoju Mazowsza

Czekamy na Ciebie 17 i 18 października

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych już po raz dziewiąty organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. Główną ideą wydarzenia jest promocja innowacyjnych projektów i rozwiązań, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich realizujemy i wykorzystujemy w naszym regionie.

Obecnie na Mazowszu realizowanych jest ponad 2 tys. projektów, które uzyskały wsparcie w ramach RPO WM 2014-2020 – a z każdym dniem ta liczba rośnie. Dlatego też, organizując Forum po raz dziewiąty, chcemy pokazać, jak wiele ciekawych inicjatyw i rozwiązań zostało uruchomionych i wypracowanych dzięki środkom europejskim. Zasługują one na spopularyzowanie w szerszym gronie odbiorców – potencjalnych użytkowników, partnerów czy inwestorów. Forum jest wyjątkową przestrzenią do takiej prezentacji.

Do współpracy zaprosiliśmy kluczowe instytucje rządowe i samorządowe, ośrodki naukowe, przedsiębiorców i organizacje otoczenia biznesu. Zaprezentują się oni 17 i 18 października na terenie Centrum Konferencyjnego Legii Warszawa. W tym roku tematami przewodnimi wydarzenia są: Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna. Mamy również czwarty obszar, tj. Turystykę i Kulturę, który swoimi działaniami nawiązuje do kluczowych tematów.

Na 9. Forum Rozwoju Mazowsza będą Państwo mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, pokazach innowacyjnych rozwiązań, konsultacjach ze znakomitymi ekspertami oraz w cyklu debat prowadzonych z udziałem gości z kraju i zagranicy. Podczas wydarzenia planujemy kilka specjalnych pokazów nowych projektów oraz prototypów, które dotychczas skrywane były w laboratoriach, a teraz będą miały swoje premiery.

Uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy, co będzie się działo w trakcie tych dwóch dni. Koniecznie zapoznaj się z ramowym planem debat i wystąpień. Dodatkowo przewidzieliśmy możliwość oglądania wydarzeń na Forum w internecie – będziemy streamingować poniższe debaty i wystąpienia w czasie rzeczywistym.

9. Forum Rozwoju Mazowsza to oczywiście nie tylko debaty i wystąpienia na scenach, ale także ok. 2500 m kw. przestrzeni, którą wypełnią prezentacje efektów realizacji projektów partnerów wydarzenia. Na łamach tego numeru e-biuletynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu”, w dziale „Kuźnia projektów” przedstawiamy niektóre z nich.

Od przybytku głowa się cieszy

Region Przyszłości to przestrzeń, w której zagoszczą czołowe polskie uczelnie, instytuty badawcze oraz innowacyjne firmy. W tej strefie będzie można uczestniczyć w wielu interaktywnych prezentacjach i zobaczyć, jak wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania edukacyjne. Nie zabraknie tu robotów, instalacji i ciekawych prototypów. Odsłonimy także tajniki dotyczące powstania Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, czyli pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego ośrodka badawczo-rozwojowego, którego działalność skupi się na badaniach nad procesem uczenia się przez człowieka. Dzięki współpracy edukatorów, designerów i naukowców z różnych dziedzin (np. psychologów, socjologów, antropologów, pedagogów, przedstawicieli nauk przyrodniczych i ścisłych) będą w nim opracowywane innowacyjne produkty i usługi edukacyjne.

Połączenie pierwiastka przyszłości i medycyny znajdziemy natomiast w strefie partnera, który zaprezentuje aktualne rezultaty projektu mającego na celu opracowanie tzw. sztucznej krwi do zastosowań terapeutycznych u ludzi. Ten wyjątkowy w skali świata produkt już niedługo będzie mógł być stosowany w terapii osób, które ze względów światopoglądowych czy religijnych odmawiają leczenia z wykorzystaniem krwi ludzkiej lub produktów zawierających składniki odzwierzęce. A to nie wszystkie innowacyjne rozwiązania, jakie nasz partner zaprezentuje podczas Forum.

Z obszarem zdrowia związana jest, choć w nieco innym zakresie, kolejna nowość, czyli innowacyjne urządzenie do fizykoterapii. Pozwala ono na przeprowadzanie komfortowych zabiegów zarówno w placówce medycznej, rehabilitacyjnej, sanatoryjnej, jak i w domu, np. podczas rehabilitacji zachowawczej i pooperacyjnej. W trakcie Forum będzie można skorzystać z konsultacji, wziąć udział w prezentacjach, a nawet zabiegach, np. w zakresie rehabilitacji, medycyny estetycznej czy fototerapii. Wypełniając formularz rejestracyjny umieszczony na stronie forumrozwojumazowsza.eu, możesz się na nie zapisać.

Eksperymenty czas zacząć

W przestrzeni Ekoregion ciekawostki czekają także na miłośników aktywności rowerowej. To tu będzie można np. wypróbować w warunkach symulowanej jazdy unikatowy rower z kompozytu karbonowo-grafenowego lub rower z ramą karbonową. Dla uczestników Forum przygotowane będą również ciekawe warsztaty i konsultacje, podczas których eksperci opowiedzą m.in. o projektowaniu rowerów, potencjalnych zastosowaniach grafenu. Udzielą też porad, jak wybrać dla siebie odpowiedni rower. Dla „ciekawskich” przewidziano także atrakcje w postaci próbek kompozytu karbonowo-grafenowego, a nawet samego grafenu.

Partnerzy 9. Forum Rozwoju Mazowsza zapraszają też do interaktywnego eksperymentowania, podczas którego będzie można łączyć ze sobą różnego rodzaju produkty spożywcze (tradycyjne, regionalne, ekologiczne), mieszać smaki i testować nowe połączenia – tworzyć wyjątkowe konfiguracje, nowe produkty i całkowicie nową jakość. Mamy nadzieję, że udział mazowieckich przedsiębiorstw branży spożywczej (i z nią powiązanych) w Forum przyczyni się do ich rozwoju. W ciekawie zaprojektowanej przestrzeni zaoferujemy uczestnikom konsultacje m.in. z zakresu internacjonalizacji czy budowania wizerunku. A swoimi doświadczeniami podzielą się z nimi eksperci zarówno z Polski, jak i innych europejskich krajów.

Atrakcje będą czekać także na miłośników fotoniki i światłowodów. Podczas wydarzenia możliwe będzie poznanie zasad działania np. sprzęgacza światłowodowego do stosowania w ekstremalnie wysokich temperaturach, fotonicznego czujnika stężenia metanu, układu do mierzenia parametrów soczewek czy światłowodowego multipleksera modowego. A może sprawdzisz, czy światłowody można… podsłuchiwać?

Zaprezentujemy też inteligentne narzędzia do wczesnej diagnostyki oraz terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (SI). Terapia sensoryczna, wykorzystując ćwiczenia, w których dziecko podczas ruchu doświadcza zróżnicowanych bodźców sensorycznych, wpływa na organizację pracy mózgu. Na konsultacje z terapeutą SI można umówić się przez formularz rejestracyjny.

W obszarze edukacyjnym zaprezentujemy także zagadnienia związane ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji (ZSK), który daje nowe możliwości potwierdzania wiedzy i umiejętności, również bez konieczności uczęszczania do szkoły czy na kursy (tzw. kwalifikacje rynkowe). Partnerzy Forum pokażą m.in. działania beneficjentów ukierunkowane na rozwój edukacji zawodowej. W tej przestrzeni będzie można np. wziąć udział w warsztatach kosmetologicznych i stworzyć własny krem, przyjrzeć się procesowi rzeźbienia w drewnie, skorzystać z masażu, profesjonalnego makijażu, badań ortoptycznych czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Na 9. Forum Rozwoju Mazowsza uzyskasz też informacje o możliwościach pozyskania dofinansowania na projekty, które pozwolą Ci – jeśli np. jesteś przedsiębiorcą – wprowadzać nowatorskie rozwiązania lub udoskonalać już istniejące produkty czy usługi. Dowiesz się także, jak z programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020 pozyskiwać granty na innowacje oraz poznasz zasady zdobywania preferencyjnego wsparcia przez przedsiębiorców w ramach programów ramowych UE.

Forum skupia również uwagę na aktywnej komunikacji. Niejednokrotnie zarówno firmy, jak i instytucje, mimo że często realizują unikatowe projekty, mają trudności z ich efektywną promocją. Dlatego zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, którzy doradzą, w jaki sposób skutecznie pokazać rezultaty swoich działań i z jakich narzędzi komunikacji warto skorzystać. Zaprezentują oni nie tylko rozwiązania dla przedsiębiorców, samorządowców czy instytucji naukowych, ale będą też udzielać indywidualnych konsultacji.

Sylwetki siedzących osób na scenie podczas debaty

To jedynie część atrakcji, jakie wraz z partnerami 9. Forum Rozwoju Mazowsza przewidzieliśmy dla odwiedzających. Szczegółowe informacje na temat wszelkich aktywności i propozycje programowe będą sukcesywnie pojawiały się na stronie forumrozwojumazowsza.eu oraz na stronie wydarzenia na Facebooku. Będą tam także prezentowane sylwetki wszystkich partnerów oraz propozycje, jakie przygotowali na 17 i 18 października 2018 r. (na FB w formie Live i nagrań). Zapisz się na wydarzenie i śledź nowości – dla aktywnych internautów przewidzieliśmy niespodzianki.

Zapraszamy do zarejestrowania się za pomocą formularza dostępnego na stronie forumrozwojumazowsza.eu i odwiedzenia nas w październiku! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających.